Menu główne:
POSTAWY TWÓRCZE
POSZUKIWANIA
W dalekiej przeszłości odkryłam niezmierną przyjemność przedstawiania barw i kształtów. Odzwierciedlanie świata na wszelkie możliwe sposoby dawało gwarancję, że nigdy do końca
ten świat nie zginie.
Wszystko dokoła zmieniało się na moich oczach. Różne zdarzenia dotykały mnie bezpośrednio.
Poszukiwania istoty rzeczy stawało się poszukiwaniem formy.
BUNT
W społeczeństwie ,w którym niegdyś żyliśmy panowało mnóstwo zakazów i jednocześnie wszystkie one były w jakiś niebywały sposób wytłumaczalne.
Nie było to dla mnie wystarczające . Postanowiłam szukać odpowiedzi na własny rachunek .Czasami dawało efekt niekiedy jednak był to proces bolesny, nie przynoszący także oczekiwanych rezultatów.
Młodzi ludzie którzy mnie wtedy otaczali na ogół myśleli podobnie.
Znalazłam poparcie u wielu wśród nich. Byli to ludzie z całej Polski
- Liceum Plastyczne w Nałęczowie było wtedy wielkim tyglem kulturowym ( miało wyjątkowe w tym czasie specjalności ). Imponowało mi to ich najczęściej egzystencjalne podejście
do życia i sztuki ,które dawało możliwość ucieczki od siermiężnego ustroju. Miasteczko Nałęczów wraz z otaczjącą go przyrodą
stało się także tematem wielu moich prac malarskich w technice akwareli.
Studia wychowania plastycznego na poznańskiej WSSP ( późniejsze ASP ) były bardzo ważną kontynuacją rozwoju moich zainteresowań twórczych. Poznałam różne czasami skrajnie mi obce postawy twórcze. Mogłam się z nimi nie zgadzać jednak sama wiedza o ich istnieniu była pociągająca.
Postanowiłam poznać dokładnie tajemnice procesu twórczego.
Najbardziej interesowała mnie pracownia rzeźby prowadzona przez prof. Józefa Petruka i grafiki - pod kierunkiem prof. Andrzeja Załeckiego.
O rektorze Jarosławie Kozłowskim mówiło się już wtedy ,że otworzył tą uczelnię na świat - zgadzam się z tą opinią - mieliśmy możliwość kontaktów artystycznych z wieloma uczelniami nie tylko w kraju ale i za granicą. Moimi śladami poszła moja młodsza siostra Małgorzata Lewandowska ,która także ukończyła tą uczelnię na wydziale grafika- film animowany.
Trochę szczegółów - Urodziłam się w Białej Podlaskiej. W roku 1969 przeniosłam się wraz z rodziną do Dęblina gdzie pracował mój ojciec .W Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie rozwijałam swoje zainteresowania plastyczne. Po skończeniu liceum przeniosłam się na stałe do Poznania. Początkowo jako osoba nie studiująca tworzyłam pod egidą Stowarzyszenia SPATIF .W nim poznałam twórczość wielu interesujących artystów między innymi - Andrzeja Grzelachowskiego- AGI oraz Andrzeja Kołodziejczyka.
Pracowałam początkowo w szkołach podstawowych jako nauczyciel plastyki i techniki a także dodatkowo jako instruktor
pracowni rysunku i malarstwa dzieci i młodzieży w MDK nr 2 ul. Za cytadelą , także krótko jako instruktor w Centrum Kultury Zamek. Praca w szkołach jak również nieograniczona ramami lekcji praca w domu kultury dały mi duże doświadczenie pedagogiczne , które rozwinęłam na studiach Wychowania Plastycznego.
W tym czasie miałam trzy wystawy - jedną indywidualną w Towarzystwie Miłośników Miasta Poznania X 1983, oraz dwie zbiorowe w Klubie Oficerskim w Dęblinie . Wystawiałam najczęściej prace rysunkowe i akwarele.
Po radykalnej i niestety nieudanej reformie oświaty w roku 2000 polegająca przede wszystkim na ograniczeniu liczby godzin wielu przedmiotów w tym także artystyczno - technicznych( przez mnie nauczanych) często zmieniałam miejsca pracy.
Swoje zainteresowania rzeźbą rozwijam w pracowni rzeźby i ceramiki Poznańskiego Centrum Kultury Zamek prowadzonej przez panią
Małgorzatę Jędrzejczak - Tomczak . W roku 2003 wystawiałam swoje prace rzeźbiarskie wraz z inną uczestniczką tej pracowni Szwajcarką Karen Maliński.
W roku 2005 wystawiałam prace w technice suchej pasteli w Galerii ,,Starówka" . Do dziś jestem wierna tej technice. W niej najczęściej przedstawiam fantastykę , portret , krajobraz.
W roku 2005 zostałam członkiem Stowarzyszenia Ekoart. Wystawa wspólna na Poleko listopad 2005 - Poznań
2008 - I Przegląd Twórczości Ekoart Galeria Polan 100 w tym też roku wystawa wspólna z Danutą Czyżyk w Stowarzyszeniu Dom Trzeźwości - Poznań.
2009 II Przegląd Ekoart Galeria Polan 100 i wystawa tym razem indywidualna w Stowarzyszeniu Dom Trzeźwości - Poznań
2010 22 10 - III Przegląd Twórczości Ekoart Galeria Polan 100 - Poznań
W sztuce - rzeźbie ,malarstwie czy rysunku interesuje mnie przede wszystkim człowiek jego przeżycia i emocje a także poszukiwanie klasycznego piękna.
Pracuję jako nauczyciel przedmiotów plastyka i technika .Swoje zainteresowania i pasje artystyczne staram się rozwijać u swoich uczniów.
Mieszkam , pracuję i tworzę w Poznaniu.
Alicja Musiał
KONTAKT:
java2582tlen.pl
lumen315@interia.pl