This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.

ekoart


Idź do treści

Menu główne:


ANDRZEJ MACIEJEWSKI

POSTAWY TWÓRCZE

ANDRZEJ HAEGENBARTH

DWOISTOŚĆ SUBTELNYCH KADRÓW


Fot. Andrzej Maciejewski, Iluminacje 1


Fot. Andrzej Maciejewski, Pożegnanie jesieni II, 2

Pierwsze wrażenie: Andrzej Maciejewski zauroczony przyrodą "maluje" aparatem wyrafinowane obrazy. Ukazane krajobrazy,
od dalekich planów po zbliżenia, przefiltrowuje przez swoje widzenie świata, swoją wrażliwość i poczucie piękna.
Jest - jak słusznie zauważono - kolorystą. Poza tym co widać na pierwszy rzut oka - bardzo dba o staranne zakomponowanie obrazu; postępuje zatem jak malarz, z tym że zamiast pędzla, farb
i blejtramu używa aparatu fotograficznego. Rejestruje i przetwarza wybrane widoki za pomocą własnych metod na ogół czysto fotograficznych, a później - oprócz drobnych korekt
- rzadko ingeruje w powstały obraz za pomocą komputera.
I najistotniejsza kwestia - uzyskując wspomniane efekty malarskie, głównie postimpresjonistyczne, nie odrywa się od rzeczywistości zewnętrznej. Jego fotografie cechuje swoista dwoistość - rejestrują one świat, opiewając piękno przyrody a jednocześnie są wysmakowanymi kompozycjami, które poprzez estetyzację kadrów ową rejestrację w jakimś stopniu zakłócają. Inaczej mówiąc są pośrodku między obiektywnością a subiektywnością. Ta druga cecha jest zależna od technik i metod stosowanych przez artystę, wyboru motywów, jego wyobraźni i wrażliwości; tego jak, co i kiedy lubi fotografować. A lubi fotografować pod światło i we mgle. Interesuje go między innymi nastrój i nie dająca się określić kolorystyka.
Aby uzyskać wymienione efekty wykonując "W oczekiwaniu", jedną ze swoich z ostatnich prac, użył teleobiektywu, za pomocą którego przybliżył linię drzew i nieco odrealnił fotografowany kadr.


Fot. Andrzej Maciejewski, Iluminacje 2

O innych, własnych sposobach Maciejewski tak mówi: "W aparatach nie boję się ustawiać np. balansu bieli, stosuję filtry czy też "oszukuję" procesory aparatu w wiadomy mi sposób. Miałem na wystawach fotografie wykonywane zwykłymi głupolami, bo zaciekawiło mnie ile z takiego aparaciku można wycisnąć. To coś takiego jakby jechać na koniu i czuć pracę jego tylnych nóg, jak własnych. Balansuję też naświetleniem, głębią ostrości etc. czy używam do danych tematów niestandardowych obiektywów np. do "Zielono mi..." 1 i "Zielono mi..." 2 użyłem portretówki 1:1,4/85 na pełnym świetle".
Do tego dochodzą różne sposoby sytuowania elementów zatrzymanych w kadrze. Jego ulubione kompozycje to: diagonalna ("Zielono mi…"); oparta na rytmach wertykalnych (cykl "Opowieść zimowa"); oraz akcentowanie górnych partii świata przedstawionego ("Struktury", "Pożegnanie jesieni"). Warto dodać, że na początku swojej drogi artystycznej poznański fotografik wiele skorzystał
z rad takich mistrzów jak: Tadeusz Cyprian i Kazimierz Przychodzki.
Myślę, że relacje twórczości fotograficznej Andrzeja Maciejewskiego z naturą trafnie opisują takie oto słowa hiszpańskiego pisarza Baltazara Graciána y Moralesa: "Sztuka jest uzupełnieniem natury, jakby była drugim jej stwórcą; uzupełnia, upiększa ją, czasem przewyższa, przydaje - by tak rzec - inny świat pierwszemu; naprawia, co w niej defektowe i daje jej doskonałość, jakiej ona sama przez się nie ma. Sztuka, gdy łączy się z naturą, co dzień tworzy nowe cuda, z nieuprawnej ziemi robi cudowny ogród".
Fot. Andrzej Maciejewski, Pożegnanie jesieni I


Fot. Andrzej Maciejewski, W oczekiwaniu 2010


Fot. Andrzej Maciejewski, Pożegnanie jesieni II, 1


Fot. Andrzej Maciejewski, Zielono mi...4


Fot. Andrzej Maciejewski, Zielono mi...3


Fot. Andrzej Maciejewski, Zielono mi...2


Fot. A Maciejewski, Zielono mi...1

Andrzej Maciejewski
(rocznik 1947) z wykształcenia
prawnik, z zamiłowania fotografik.
W zawodzie prawniczym działa od ponad 40 lat a fotografuje
od 46 lat. Jest adwokatem. Specjalizuje się w prawie spółek
i w prawie autorskim.
W życiu artystycznym uczestniczy od lat 70-tych, od udziału
w wystawach Poznańskiego Towarzystwa Fotograficznego .
Najważniejsze cykle artysty: "Iluminacje", "Struktury",
"Opowieść zimowa" I, II, "Pożegnanie jesieni" I, II, Zielono mi…".
Od 2008 roku bierze udział we wszystkich
ekspozycjach zbiorowych Ekoartu.

amaciejewski@poczta.jzk.pl
tel. +48 601 776 511

HOME PAGE | WYDARZENIA 2014 | WYDARZENIA 2012/2013 | INFORMACJE I EKOLOGIA | POSTAWY TWÓRCZE | EKORESPONDENT | KONTAKT | ARCHIWUM 2010/2011 | ARCHIWUM 2008/2009 | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego