This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.

ekoart


Idź do treści

Menu główne:


NOC MUZEOW W BERLINIE

EKORESPONDENT

Długa noc muzeów w Berlinie.

29 sierpnia tego roku, wybrałam sie wraz z historykami sztuki z Muzeum Narodowego w Poznaniu, na długą noc muzeów do Berlina. Był to mój drugi wyjazd na tę imprezę.
Podczas pierwszego, w ubiegłym roku, byłam oczarowana niezwykłą
atmosferą panującą podczas tej nocy oraz towarzyszącymi imprezami. Rok temu zwiedziłam cztery z pięciu muzeów znajdujących się na Wyspie Muzeów. Wszystkie te placówki są o światowym znaczeniu. Największą sławą cieszy się chyba Muzeum Pergamońskie ze wspaniałym ołtarzem.
W tym roku pozostało mi do zwiedzenia Bode Museum z największymi na świecie zbiorami rzeźby. Oprócz wspaniałych rzeźb, miałam okazję podziwiać numizmatykę i malarstwo.

Najbardziej zależało mi jednak na zwiedzeniu Muzeum Żydowskiego. Budynek zaprojektowany przez Daniela Libeskinda, na długo
przed otwarciem, cieszył się sławą wielkiego dzieła. Został zbudowany na planie rozerwanej gwiazdy Dawida.
W budynku nie ma niczego co miałoby symetrię czy porządek. Najciekawsze są okna. Podążają w różnych kierunkach i wyglądają jak nacięcia w bryle budynku. Celem Libeskinda było stworzenie otwartej przestrzeni otoczonej przez wewnętrzne ściany muzeum, co miało napawać zadumą zwiedzających nad historią Żydów, a przede wszystkim nad holokaustem. Porusza ekspozycja składająca się z 10 000 żelaznych twarzy ludzkich, które znajdują sie na podłodze.
Aby móc je obejrzeć, trzeba je podeptać.

Wrażenie wywiera ogród składający się z ciasno ustawionych betonowych słupów, na górze których rosną drzewa oliwne. Drzewa te, w przyszłości mają stworzyć zielony dach nad całością.
Dla mnie zieleń ta jest symbolem lepszego jutra. Nowatorskie rozwiązania architektoniczne muzeum wzmacniają emocjonalne oddziaływanie ekspozycji. Każdy szczegół skłania do refleksji. Zanim wyjechaliśmy z Berlina, mogliśmy podziwiać wspaniałe iluminacje zabytkowych budynków muzealnych.

Bożena Fibik Beim

HOME PAGE | WYDARZENIA 2014 | WYDARZENIA 2012/2013 | INFORMACJE I EKOLOGIA | POSTAWY TWÓRCZE | EKORESPONDENT | KONTAKT | ARCHIWUM 2010/2011 | ARCHIWUM 2008/2009 | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego